Kuran’ı Kerim / Çift ve Tek Sayılar

Ve çift ve tek.

89-Fecr Suresi 3

Gördüğünüz gibi Kuran’ın 89. suresinin 3. ayeti “Çift’e ve Tek’e” dikkat çekmiştir. Kuran’da, birçok yerde, başa getirilen “Ve” kendisinden sonra gelen sözcükleri vurgulamak için kullanılmıştır. Bu vurguyu belirtmek için çevirmenler birçok zaman böyle “ve” ifadelerini “andolsun, yemin ederim” gibi ifadelerle çevirmişlerdir. Bahsettiğimiz ayetten ilham alan Koroş Cemnişon, Kuran’ın sure ve ayetleri üzerinde ilginç bir gözlemde bulundu. Bu gözlem, Kuran’ın sure numaralarından ayet numaralarına kadar mükemmel bir şekilde düzenlendiğini bir kez daha ispatlamaktadır. Burada, Kuran’ın dikkat çektiği bir fenomen olan “Çift” ve “Tek” olma üzerine bu çalışmanın bina edildiği hiç unutulmamalıdır.

Kuran’daki sure ve ayet numaralarını sayılarla ifade ettiğimizde Fatiha Suresi’ni 1:7 (Yani 1. sure 7 ayet), Bakara Suresi’ni 2: 286 (Yani 2. sure 286 ayet) olarak tanımlıyoruz. İşte birazdan inceleyeceğimiz tabloda Fatiha için 1 ve 7’yi toplayıp 8’i bulacağız ve 8 çift sayı olduğu için çift hanesine yazacağız; 3. sure olan Ali İmran için sure numarası 3’ü ve ayet sayısı 200’ü toplayıp 203’ü bulacağız ve bu sayı tek olduğu için sayıyı tek hanesine yazacağız. Aynı yöntemi Kuran’ın tüm sureleri ve tüm ayetlerine uygulayacağız. Bunu Kuran’ın dünyada yaygın olan Hafs versiyonuna göre yapacağız; evinizde olan Kuran’dan bu sonuçları siz de bir hesap makinesi kullanarak kontrol edebilirsiniz (Sonuçta burada ortaya konanlar Kuran’ın dünyadaki yaygın versiyonu olan Hafs’ın doğruluğunu onaylamaktadır). Bu şekilde yaptığımızda 57 tane çift sayı 57 tane tek sayı gibi güzel bir simetri elde edeceğiz .Tablodan izleyin:

Sure Numarası+Ayet Sayısı Tek Sayı Olanlar Sure Numarası+Ayet Sayısı Çift Sayı Olanlar
57 57

Bir sureyi bir alta kaydırdığımız zaman bu simetri bozulacaktır. Bu da sure sıralarının ilahi düzenle oluşturulduğunun ve günümüze kadar değişmeden ulaştırıldığının göstergesidir.

Şimdi daha da ilginç bir tablo ile karşı karşıya kalacaksınız:

11

Kuran’daki tüm surelerin numaralarının toplamı olan 6555 sayısı ile “Tek” hanesinde elde ettiğimiz 6555 sayısı birbirlerinden bağımsız olarak elde ettiğimiz sayılardır. Bu iki sayının eşit olması için hiçbir neden yoktur. Aynı zamanda ayet sayılarının toplamı olan 6236 sayısıyla “Çift” hanesinde elde ettiğimiz 6236 sayısının aynı olması için de hiçbir neden yoktur. Bu veri, Kuran’ın sure ve ayet numaralarındaki İlahi düzenleme için sayısız delillerinden biridir.

Elimizde 4 tane grup vardır. Her bir grup için bir örnek verelim:

  • Tek sayılı sure-tek sayılı ayet sayısı: Örnek Fatiha Suresi (1. sure 7 ayet)
  • Tek sayılı sure numarası-çift sayılı ayet: Örnek Ali İmran Suresi (3. Sure 200 ayet)
  • Çift sayılı sure numarası- tek sayılı ayet: Örnek Enam Suresi (6. sure 165 ayet)
  • Çift sayılı sure numarası- çift sayılı ayet: Örnek Nisa Suresi (4. sure 176 ayet)

Bu 4 grubun oluşturduğu tablo şöyledir:

222

Sure numarasına ve ayet sayısına göre değerlendirdiğimiz sureleri: 1- Homojen sureler, 2- Heterojen sureler olarak iki grupta inceleyebiliriz. Homojen surelerden kastımız; hem sure numarası, hem ayet sayısı “Tek” olan veya hem sure numarası, hem ayet sayısı “Çift” olan surelerdir. Heterojen surelerden kastımız ise sure numarası ve ayet sayısından biri “Tek” iken, diğeri “Çift” olan surelerdir. Sureleri bu açıdan incelediğimizde eşit şekilde 57 homojen ve 57 heterojen sure vardır. Tablodan detayları görebilirsiniz:

3

Buraya kadarki kısmı daha iyi anlamak için ilgili vidyoyu buraya tıklayarak izleyiniz.

Kuran’ı ikiye bölersek ilk bölümü 57. sure olan Hadid (Demir) Suresi’nin sonuna kadardır. 1’den 57’ye kadar olan sure numaralarını toplarsak 1653 elde ederiz. Hadid Suresi’nin sıra numarasını (57) ve ayet sayısını (29) çarparsak; 57×29= 1653 (19×87) eder. Böylece Hadid Suresi Kuran’ı ikiye bölerek incelediğimizde ilginç matematiksel veriler elde edeceğimize dair ipuçları vermektedir.

Kuran’ın ilk yarısında 29 tane “Tek” numaralı, 28 tane “Çift” numaralı sure vardır. Kuran’ın ikinci yarısında 28 tane “Tek” numaralı, 29 tane “Çift” numaralı sure vardır. Bu doğal bir sonuçtur, arka arkaya olan tüm sayılarda bu özellik gözükür. Fakat ilginç olan şudur ki Kuran’ın ilk yarısında 29 tane “heterojen”, 28 tane “homojen” sure varken, ikinci yarısında 28 tane “heterojen”, 29 tane “homojen” sure vardır. Bu matematiğin zorunlu kıldığı bir sonuç değildir. Kuran’ın bütünü içinde olan bir simetrinin, Kuran’ı ikiye böldüğümüzde de gözlemlenmesi için hiçbir neden yoktur. Bu Kuran’ın hiç tükenmeyen mucizelerinden birisidir.

4

Sırf Kuran’daki sure numaralarını ve ayet sayılarını “Tek” ve “Çift” açısından incelememiz bile Kuran’daki surelerin sırasının da, ayetlerin numaralarının da İlahi düzenleme ile düzenlendiğini ve bu düzenin matematiksel sistem ile korunduğunu ispata yeterlidir Elimizde matematiksel mucize açısından test ettiğimiz tek bir tane Kitap vardır. Fakat bu tek Kitap hiç tükenmeyen mucizeler vermektedir. Çünkü bu Kitap insan gücünün çok ötesindedir ve her şeyin Yaratıcısı tarafından indirilmiştir.

De ki: “Eğer bütün insanlar ve cinler, bu Kuran’ın bir benzerini oluşturmak için toplansalar ve bu konuda birbirlerine destek olsalar bile, onun bir benzerini meydana getiremezler.

|17-İsra Suresi 88|

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s