Kuran-ı Kerim’e Göre Hac Ayları

This image has an empty alt attribute; its file name is unnamed.jpg

Hac ibadeti Kutsal Ay boyunca yerine getirilmelidir—Zilhicce, Muharrem, Safer & Rebiülevvel (12., 1., 2., 3. aylar) (2:197; 9:2, 36). ‘Umre her zaman yerine getirilebilir. İslam’daki diğer tüm görevler gibi Hac da tahrif edildi. Çoğu Müslüman, Haccı sadece Zilhicce’deki birkaç gün boyunca yapmaktadır ve Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’i (7., 11., 12., 1. aylar) Kutsal Aylar olarak kabul etmektedirler. Bu, şiddetle kınanmış bir tahrifattır (9:37).

Bozulmuş Müslüman Dünyaya göre, Kutsal Aylar Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’dir (İslami Takvim’in 7., 11., 12., ve 1. ayları). Kuran’ın dikkatli bir şekilde incelenmesi, onların Zilhicce, Muharrem, Safer ve Rebiyülevvel (12., 1., 2., ve 3. aylar) olması gerektiğini ortaya çıkarır.

Yazıda zikredilen ayetler:

2:197 Hac, bilinen aylardadır….

9:2-5 Yeryüzünde dört ay daha dolaşın ve bilin ki siz, Allah’ı aciz bırakamazsınız. Şu da bir gerçek ki, Allah küfre batanları rezil eder. Bir de Allah ve resulünden insanlara Büyük Hac günü bir duyuru var: Allah da O’nun elçisi de müşriklerden kesinlikle uzaktır. O halde, tövde ederseniz bu sizin için hayırlırdır. Yok eğer yüz çevirirseniz şunu bilin ki, siz Allah’ı acze düşüremezsiniz. Küfre saplananlara acıklı bir azabı muştula!Antlaşma yapmış olduğunuz müşriklerden size karşı bir eksiklik sergilemeyen ve aleyhinizde başka birine yardım etmeyenler müstesnadır. Artık, onlara verdiğiniz sözü belirlenen süreye kadar tam bir şekilde koruyun. Şu bir gerçek ki Allah, sakınanları sever.O haram aylar çıktığında artık müşrikleri, kendilerini bulduğunuz yerde öldürün. Yakalayın onları, kuşatın onları, tüm geçit noktalarını tıkayın onların. Bunun ardından tövbe eder, namazı gereğince kılar, zekatı verirlerse, yollarını açın onların. Kesin olan şu ki, Allah Gafur’dur, Rahim’dir.

9:36 Gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısına göre, Allah katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. Eskimez din işte budur. Artık o aylar içinde benliklerinize zulmetmeyin. Müşrikler sizinle nasıl topyekün savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekün savaşın. Şunu bilin ki, Allah, takva sahipleriyle beraberdir.

9:37 Haram ayları ertelemek, küfürde bir artırmadır ki, onunla inkar edenler saptırılır. Onu bir yıl helal sayarlar, bir yıl haramlaştırırlar ki, Allah’ın yasakladığının sayısını denkleştirip Allah’ın haram kıldığını helalleştirsinler. Amellerinin kötülüğü kendilerine süslü gösterilmiştir. Allah, küfre batan bir topluluğu iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s